Technologia


Fundament:

Płyta fundamentowa wykonywana jest z betonu klasy C25/30, zbrojona włóknami stalowymi DRAMIX 3D i może być wykonana w trzech wariantach:
– płyta nieizolowana, ze względów ekonomicznych zalecana do pomieszczeń w których nie przewiduje się konieczności utrzymywania stałej temperatury np. garaży,
– płyta izolowana, zalecana do wszystkich pomieszczeń codziennego użytkowania, ocieplona styropianem XPS BASF Styrodur 3035CS o współczynniku przewodzenia ciepła = 0,035 W/(mK),
– płyta grzewcza z rozmieszczonym systemem ogrzewania podłogowego.

W płycie fundamentowej, przed jej zalaniem wykonywane są odpowiednie przepusty pod instalacje wod-kan.
Każda płyta fundamentowa posiada termoizolacyjną ściankę przeciwwysadzinową oraz drenaż opaskowy, dzięki czemu uzyskujemy bezpieczne i trwałe posadowienie budynku nawet przy niekorzystnych, problematycznych warunkach gruntowych. Dodatkową korzyścią jest uzyskanie podłoża do wykonania posadzek w całym domu.

Konstrukcja ścian:
Podstawą konstrukcji budynku są bardzo wytrzymałe i energooszczędne belki dwuteowe z drewna najwyższej klasy. Przekrój belki redukuje liniowe straty ciepła przez elementy konstrukcyjne nawet do 40% w stosunku do drewna litego czy klejonego. W efekcie więcej ciepła pozostaje wewnątrz budynku, a mostki termiczne redukowane są do minimum. Elementy konstrukcyjne są suche (wilgotność 10-12%) – to gwarancja najwyższej klasy produktu. Ściany to gotowe segmenty o wymiarach 320 cm x 120 cm, których okładziną zewnętrzną i wewnętrzną jest gładka, odporna na warunki atmosferyczne, niepalna płyta cementowo-wiórowa. Termoizolacyjnym rdzeniem ściany jest zamkniętokomórkowa pianka poliuretanowa. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, uzyskujemy bardzo niski współczynnik przenikania ciepła, bez konieczności znaczącego zwiększania grubości ściany. Wysoki stopień gładkości płyt cementowo-wiórowych eliminuje konieczność szpachlowania ścian wewnątrz, a na zewnątrz umożliwia zastosowanie dowolnego ich wykończenia – farbami elewacyjnymi, bądź tynkami ozdobnymi. Stosujemy dwa podstawowe rozwiązania konstrukcyjne dla ścian zewnętrznych: wersja z elementami konstrukcyjnymi zatopionymi wewnątrz przekroju ścian – wtedy uzyskujemy gładkie ściany – analogicznie do konstrukcji tradycyjnych, lub wersję ekonomiczną, w której elementy konstrukcyjne są widoczne po stronie wewnętrznej i zewnętrznej, ale dzięki temu ścian nie trzeba już dodatkowo wykańczać, czy szpachlować – wystarczy pomalować na dowolny kolor. Więcej szczegółów wkrótce – zapraszamy do kontaktu.

Okna i drzwi zewnętrzne
W zależności od gustu i decyzji inwestora. Zalecane to takie, których współczynnik przenikania ciepła jest jak najniższy.

Dach
Przy domach parterowych są to prefabrykowane wiązary dachowe wykonywane są z drewna C24, łączone za pomocą płytek kolczastych, a przy domach piętrowych i z poddaszem użytkowym konstrukcja wykonana jest analogiczne do konstrukcji ścian zewnętrznych. Takie rozwiązania gwarantują dokładność wykonania i mniejsze zużycie materiału, a tym samym minimalizują koszt wykonania konstrukcji oraz umożliwiają szybki i precyzyjny montaż dachu na budowie. Ostatecznym pokryciem dachu może być każdy materiał, od tradycyjnej dachówki poprzez wszelkiego rodzaju blachy i gonty po dachówki z panelami fotowoltaicznymi włącznie. 

Instalacje
Instalacja elektryczna montowana jest w specjalnie przygotowanych przepustach umieszczanych w każdej płycie już na etapie jej produkcji. Na miejscu budowy wprowadzane są tylko z poddasza odpowiednie przewody. Taki sposób całkowicie eliminuje tradycyjne prace elektryczne, polegające na wykuwaniu bruzd i ich szpachlowaniu, a dodatkową zaletą jest swobodny dostęp do przewodów elektrycznych przez cały okres eksploatacji budynku.
Instalacja centralnego ogrzewania podłogowego rozprowadzana jest na warstwie izolacji termicznej, ułożonej na płycie fundamentowej przed wylaniem posadzki.
Instalacja wodno-kanalizacyjna, rozprowadzana jest zgodnie z projektem w warstwach posadzki i płyty fundamentowej.
Instalacja centralnego odkurzacza montowana jest w warstwie posadzki.
Instalacja wentylacyjna z systemem odzysku ciepła (rekuperacja) wykonywana jest ze specjalnych izolowanych przewodów wentylacyjnych, montowanych na poddaszu wraz ze sterowaną zdalnie centralą rekuperacyjną.
Wszelkie instalacje niskoprądowe zgodnie z potrzebami inwestora, montowane są w przepustach w poliuretanowym rdzeniu lub opuszczane są z poddasza do dowolnego pomieszczenia. 

Zalety technologii:

 • Dokładność wykonania
  Dzięki prefabrykacji elementów, ściany wykonywane są z dokładnością do 2mm. Utrzymanie pionów, kątów i równych płaszczyzn nie stanowi już żadnego problemu. Wykonane elementy montowane są w sposób eliminujący mostki termiczne. Wiązarowa konstrukcja dachu i brak ścian działowych pełniących funkcje konstrukcyjno-nośne, pozwala na swobodny podział wnętrza. Prefabrykowane ściany działowe mogą zostać ustawione w niemalże dowolnych miejscach. Ich przemieszczenie lub eliminacja w trakcie użytkowania domu nie stanowi żadnego problemu. 
 • Szybki montaż
  Gdy płyta fundamentowa jest gotowa, ściany obiektu są montowane w zaledwie 7 dni. Stan surowy zamknięty uzyskujemy w 14 dni.
 • Atrakcyjność cenowa
  Zastosowanie gotowych elementów ściennych i konstrukcyjnych wykonywanych w fabryce minimalizuje straty materiałowe oraz ogranicza czas montażu obiektu, co realnie przekłada się na niższą cenę budynku.
 • Duża wytrzymałość
  Dzięki zastosowaniu nowoczesnego szkieletu z belek dwuteowych uzyskujemy dużą wytrzymałość i odporność konstrukcji na odkształcenia.

Poprzez zastosowanie elementów ściennych i konstrukcyjnych wykonanych pod ścisłym nadzorem w warunkach warsztatowych, uzyskujemy zdecydowanie wyższą jakość i dokładność wykonania każdego elementu w porównaniu do robót prowadzonych na budowie. Przewidziane na etapie projektowania otwory technologiczne na instalacje, do minimum ograniczają brudne i czasochłonne prace na budowie.

 

Rocca S.A.
69-100 Słubice
ul. Osiedle Przemysłowe 21
NIP 598-14-98-389

Tel. +48 68 327 83 31

rocca@rocca.pl